Değerli Müşterilerimiz,

Dosya şifreleme yöntemi ile fidye (fishing) isteme şeklinde çalışan virüs bulaşma durumları çok sık yaşanmakta ve veri kayıpları yaşanabilmektedir. Bu durum genelde, açık rdp (microsoft remote desktop) ile bilgisayara ulaşarak bulaştırma, mail ya da sosyal medya (yazışma) programları vasıtasıyla gönderilen linkler açılarak ya da tıklanarak küçük makroların arka tarafta çalışması şeklinde gerçekleşebilmektedir. Ayrıca gerekli güvenlik önlemleri (Firewall, VPN Bağlantısı, IP Kısıtlamaları) alınmadan herhangi bir şekilde ofisteki yazılımların dışarıdan erişime açılması sorunlar yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Unutulmamalıdır ki BayBilgin Yazılım hiçbir suretle iş ortaklarının (müşterilerinin) verilerini kendi bünyesinde tutmaz veya kendi bünyesine ya da bulut ortamı gibi ortamlara yedeklemez. (Bakım sözleşmesine buradan ulaşabilirsiniz.)

Yaşanabilecek sorunlara karşı özellikle YEDEK alma durumlarını kontrol etmenizi, bu işlemler için Bilgi İşlem bölümünüz ya da harici bilgisayar teknik destek hizmeti aldığınız şahıs ya da firmalar ile görüşmenizi öneririz. Impex ve Arşiv yazılımının yedeklenmesi ile ilgili bilgiyi firmamızdan alabilirsiniz. Almış olduğunuz yedeklerin muhakkak farklı medyalarda saklanmasını sağlayınız. Örneğin Yedekleme Üniteleri (NAS Cihazları), Taşınabilir USB Diskler, DVD Medyalar vb.